Patlamış Mısırlar Hazır Olsun: Arka Koltuk Beta Yayında!

Yükleniyor

Arka Koltuk film izleme sitesi banner'ı

Bir süredir hızlı bir şekilde geliştirmesini sürdürdüğümüz film sitesi Arka Koltuk‘u sonunda açık betaya çıkarmaya karar verdik. 3 kişilik bir kadro ile hazırlamakta olduğumuz film sitesi hakkında bazı detayları burada paylaşmak istedim.

Film Sitesi? Neden?

Evet, halihazırda yüzlerce film sitesi mevcut. Ve evet, illegal sayılabilecek bir alan. Ancak Arka Koltuk’u hazırlamaya karar verdiğimizde yenilikçi ve kullanıcı deneyimine önem veren bir sinema platformu oluşturma amacındaydık. Yani ziyaretçinin sadece film izleyip, belki yorumları okuyup çıktığı bir sitenin aksine sinemayla ilgili içeriklere ulaşabileceği ve içerik oluşturabileceği bir site yapma niyetiyle yola çıktık.

Yapım Süreci

Arka Koltuk’un yapım sürecinde, yani henüz beta bile değilken epey sıkıntılarla karşı karşıya geldik. 3 kişilik ufak ekipteki kararsızlıklar, “biz ne yapıyoruz?” gibi sorular gündeme geldi. Neyse ki sonunda birbirimizi “gazlayarak” siteyi tamamlayabildik.

Sitenin kodlanma aşamasında Sage başlangıç temasını kullandık. Sage, aslında bomboş bir tema. Yalnızca sıfırdan tema hazırlamayı kolaylaştıracak yardımcı özellikleri, Bower ve composer ile jQuery ve Bootstrap (ve binlerce kütüphaneye erişim imkanı), temadaki resim, font, js ve css dosyaları için bir asset manager sistemi ve gulp ile otomasyona hazır bir sistem sunuyor. Bu açıdan sıfırdan WordPress tema yazarken Sage’yi şiddetle önerebilirim.

Sırada ne var?

Beta sürecinde şunları yapmayı planlıyoruz:

  • Kullanıcı kayıt sistemini açmak
  • Koleksiyonlar: Kullanıcıların kendi film koleksiyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyan sistem. Şu anda test aşamasında.
  • Arayüz ve kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri. Bu site ayakta kaldığı sürece peşinde olacağımız bir konu.
  • Kullanıcıları daha aktif hale getirmek amacıyla (muhtemelen beta sonrasında) gamification (oyunsallaştırma) çalışmaları yapmayı planlıyoruz.

Kapanış

Bu yazı ve yapılacaklar listesi belirli aralıklarla güncellenecektir.
Beta süreci ve sonrasında her türlü geribildirime müteşekkir olacağımızı belirtmek ister, keyifli günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir