Facebook Virüslerinden Korunma ve Kurtulma Yolları

Yükleniyor

Facebook’ta sizin adınıza istenmedik paylaşımlarda bulunan uygulamalar mevcut ve bunlara genel olarak Facebook virüsü demeyi seçiyoruz. Peki ya bunlar aslında nedir? Nasıl hesabımızı bu tür şeylerden koruruz? Ya da hesabımıza bulaşmış virüsü nasıl temizleriz? İşte bu yazımın amacı bu sorulara cevap vermek.

Facebook Virüsü Nedir?

Aslında tam anlamıyla virüs sınıfına sokamayacağımız şeyler bunlar. Virüsler bir kere bilgisayara yerleşti mi, şstediğini yapar, istedikleri bilgiyi toplarlar. Ancak Facebook virüslerinin çoğunluğu “izinsiz paylaşım” üzerine kurulu. Ki bunu da ilk başta bir izin alarak yapıyor. Siz yanlışlıkla/farkında olmadan bu izni verdiğinizde, bu izin kalkana kadar kafasına göre sizin adınıza paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Korunma ve Kurtulma Yolları

Bu istenmeyen paylaşımlar yapan virüsleri kendi Facebook hesabınıza bulaşmış halde bulmak istemiyorsanız, size 3 tavsiyem var. Dilediğinizin bir ya da ikisini seçip uygulayabilirsiniz.

1) Bulaştığında, nasıl kurtulacağınızı bilin

Pek çok kişinin ıskaladığı konulardan biri bu. Bu virüs sandığınız ancak halihazırda sizin ya da 10 yaşındaki yeğeninizin izin verdiği (yeğeniniz yapmıştır kesin, evet) basit bir uygulamadan ibaret olan şeyden kurtulmak çok basit.

Yapmanız gerekenler:

  1. Gizlilik Ayarları > Uygulamalar sayfasına ya da direkt şu adrese gidin.
  2. İzin verdiğinizde istenmeyen paylaşımlarda bulunan uygulamanın adını hatırlıyorsanız ya da listede sizin adınıza yapılan paylaşımlarla alakalı uygulamayı bulursanız, uygulamanın sağındaki x (Kaldır) işaretine tıklayın ve uygulama izinlerinizi kaldırın.

ve böylelikle istenmeyen paylaşımlar, artık izniniz olmadığı için Facebook API’si tarafından sizin adınıza yayınlanmayacaktır.

2) Tedbirli olun

En garanti yollardan biri. Bir arkadaşınız sizi ve 37 arkadaşını etiketleyip “rezil olmuşsunuz la :D” diye paylaştığında önce bir durun, kendinize sorun: “Yarısını tanımadığım bu 37 kişiyle beraber rezil olmuş olma ihtimalim mi yüksek, yoksa bunun bir virüs olma ihtimali mi?”. Cevabınıza göre bağlantıya tıklamak size kalmış.

Diğer bir tavsiye de, bu tür virüs olma şüphesi taşıyan bağlantıları “gizli pencerede” açmak. Gizli pencerede Facebook’a giriş yapmamış olduğunuzdan virüsün/istenmeyen paylaşımlarda bulunan uygulamanın sizin Facebook hesabınıza nüfuz etmesi imkansıza yakın. Ancak virüs bir bilgisayar virüsüyse, trojan, adware ya da malware ise sizi gizli pencere de kurtarmayacaktır. Dikkatli olunuz.

Bakınız: Gizli Pencere Nedir ve Nasıl Açılır

Son olarak, bir uygulama izin istediğinde, ne için izin istediğine bakın. Unutmayın Facebook size “XXX uygulaması sizin adınızda paylaşım yapmak istiyor, izin veriyor musunuz?” diye sorduğunda her zaman için “şimdi değil” diye cevap verebilirsiniz.

3) Facebook kullanmayın

Tartışmasız en kesin çözüm. Kullanmayın Facebook’u olsun bitsin. “Amarigan” malı zaten. Evet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir