Google Analytics ile Etkinlikleri Takip Etme

Yükleniyor

Google Analytics Etkinlikler

Bu yazımda Google Analytics’in bize sunduğu nimetlerden biri olan Etkinlikler (nam-ı diğer Events) takibinin nasıl gerçekleştirildiği ve ne gibi faydalarının olduğunu anlatacağım. Hazır olun.

Nedir, Ne İşe Yarar?

Etkinlikler, sitenizdeki kullanıcının sayfayla nasıl etkileşime geçtiğini anlayabilmenize olanak tanıyan faydalı bir Analytics servisidir.
Etkinlik takibi ile makalelerinizin kaç kere ve nerelerde (Facebook, Twitter vb) paylaşıldığını, reklam banner’ınıza hangi alandan kaç tıklama yapıldığı gibi bilgileri edinebilirsiniz. Özellikle reklama kaç kere tıklandığını reklamı veren kişiden değil, kendi verilerinizden bilmek istiyorsanız Etkinlik takibi çok çok işinize yarayacaktır.

Kullanımı

Etkinlikler genelde onClick=”” mantığıyla linklere eklenerek kullanılır.

Basit Kullanım

<a href="#" onClick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Kategori', 'Eylem', 'Eylem Başlığı', Değer, false]);">Link</a>

Not: Değer bir sayı olarak girilmelidir ve kesme işareti kullanılmamasının sebebi budur.
Etkinlik izleme kodundaki Kategori, Eylem, Eylem Başlığı ve Değer kısımlarını, soldan sağa doğru genelden özele şekilde düzenlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Örnek Kullanım

Nasıl kullanılacağını yukarıda gösterdim. Ancak en iyi öğrenme yolunun örnekleri incelemek şeklinde olduğunu düşünen biri olarak bir iki örnek yazmak gereği duydum.

Sosyal Paylaşım Butonu

Başka bir site için hazırladığım sosyal paylaşım butonlarının her birine onClick değeri olarak farklı bir takip kodu atamıştım ve böylece kaç kullanıcı hangi sosyal ağda hangi sayfayı paylaşmış, kolayca takip edebildik. İşte o kod:

<?php
if(is_user_logged_in() && current_user_can('manage_options')) {
$kim = "admin-paylasimi";
} else {
$kim = "ziyaretci-paylasimi";
}
?>
<div class="sosyalpaylasim">
<a class="facepaylas"
onClick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Paylasim', 'face', '<?php echo $kim; ?>',, false]);" 
href="href="http://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=<?php echo wp_get_shortlink($post->ID) ?>" 
title="Facebook'ta Paylaş" target="_blank" rel="nofollow"></a>
<a class="twitpaylas"
onClick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Paylasim', 'twit', '<?php echo $kim; ?>',, false]);" 
href="https://twitter.com/intent/tweet?url=<?php echo wp_get_shortlink($post->ID) ?>&text=<?php the_title(); ?>" 
target="_blank" rel="nofollow"></a>
</div>

CSS kodlarını paylaşmıyorum, bu tamamen başka bir yazının konusu. Evet yukarıdaki kodlar sayesinde şu anki Analytics Etkinlikler sayfalarım:
Not: Resimlerin üzerine tıklayarak tam boyut görebilirsiniz.
Etkinlik Kategorisi:

Etkinlik İşlemi:

Etkinlik Etiketi:

Ayrıca bir etiket kategorisi/işlemi/etiketine tıklayarak İkincil boyut kısmından “Sayfa” ya da “Sayfa Başlığı”nı seçerek bu işlemlerin hangi sayfalarda yapıldığına göz atabilirsiniz.

Etkinlik Takip Kodu Üreticisi

Takip kodunu elle yazmaya üşenenler ya da “ben yazmayayım” diyenler için Google Analytics’in Google Analytics Event Tracking Set Up and Configuration (İngilizce) sayfasını tavsiye ederim.

Kapanış

Etkinlikleri reklamlarınızı (Adsense değil, banner/link reklam) nerede, ne kadar performansla kullandığınızı ölçmek ya da paylaşım butonlarınızın kullanım sayısını ölçmek dışında keyfe keder sitenizdeki her bağlantıya uygulayabilirsiniz. Örneğin Site logonuzdaki anasayfa linkine ve menünüzdeki anasayfa linkine ayrı takip onClick kodları atayarak hangisinin daha çok kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Tamamen sizin ihtiyaçlarınıza kalmış.

Bu yazı hakkında soru, sorun ve tavsiyelerinizi yorum bırakarak iletebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics: ‘not provided’ Belirsizliği ve Çözümü isimli makalemize de göz gezdirmeyi ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir