Embed Kodu Olmayan Video’yu Siteye Ekleme

Yükleniyor

Resmin çok alakasız olduğunu biliyorum ama resim koymadan makale yazamıyorum :)

Eğer bir videoyu ya da flash oyunu, ne bileyim herhangi bir flash objeyi sitenize eklemek istiyorsanız, amma ve lakin bu obje site sahibi tarafından “embed” adı verilen kodla paylaşılmamışsa o objeyi nasıl sitenize ekleyebilirsiniz? Tabii ki aşağıda anlatacağım yöntemle.

Evvela almak ya da doğru ifadeyle çalmak istediğiniz video/flash ın olduğu sayfada “kaynağı görüntüle”yin. Chrome kullanıyorsanız sayfada herhangi bir yere sağ tıklayıp “sayfa kaynağını görüntüle” demeniz yeterli.

Ardından açılan kaynak kodlarında CTRL+F yaparak “.swf” ya da “.flv” diye aratın. Çıkan kısım muhtemelen aradığınız video/flashtır. bilmemne.com/bla-bla/araklanacak-icerik.swf gibi bir örnek verirsek bu urlyi açın. Açılan şey çekmek istediğiniz video/flash ise ne güzel. Değilse kaynak kodda aramayı sürdürün.

Tüm aramalarınıza rağmen bulamıyorsanız videonun alınmasını engellemek için özel tedbirler almışlardır. Internet Download Manager ile videoyu/flashı indirip sunucunuza yükleyerek yayınlayabilirsiniz.

Peki nasıl iframe oluşturacağım?

Aşağıdaki kodu kullanarak iframe oluşturarak video/flash ı çekebilirsiniz. Hatta ve hatta komple bir siteyi bile sitenizde yayınlayabilirsiniz.

<iframe src="http://example.com/objects/cekilecek-obje.swf" width="640" height="480"></iframe>

Daha kapsamlı bir iframe oluşturmak için Iframe Parametreleri ve Kullanımı isimle yazıma bir göz atın derim.

Embed Kodu Olmayan Video’yu Siteye Ekleme” için 4 yorum

  Author’s gravatar

  Peki otomatik yürütme için bi kod varmı auto play gibi bi kod hatırlıyorumda tam çıkartamıyorum ?

  Cevapla
  Author’s gravatar

  çektiğin kaynak otomatik olarak başlıyorsa iframe’de de otomatik olarak başlaması lazım. Bir youtube videosunu iframe ile çekiyorsan youtube url’sinin sonuna <code>autoplay=1</code> sorgusu eklemen gerek. Örneğin:

  &lt;iframe width=&quot;420&quot; height=&quot;345&quot; src=&quot;http://www.youtube.com/embed/oHg5SJYRHA0?autoplay=1&quot; frameborder=&quot;0&quot; allowfullscreen&gt;&lt;/iframe&gt;;

  Cevapla
  Author’s gravatar

  merhaba.
  bir belediyenin canlı yayın kameralarını kendi siteme eklemek istiyorum. yukarıdaki kodu kullandığım zaman ilgili canlı yayın sayfasının tamamı benim sitemde görünüyor. bu problemi nasıl çözerim? teşekkürler..

  Cevapla
  Author’s gravatar

  Merhaba,

  Iframe’e kaynak olarak sayfanın adresini yazdıysanız tüm sayfayı çekmesi normal. Sadece canlı yayını sağlayan objeyi iframe ile çıkmeniz gerek. Canlı yayınlarda bu nasıl yapılır, açıkçası bilmiyorum.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir