Kendi URL Kısaltma Servisinizi Açın

Yükleniyor

Kendi sitenize, blogunuza ait bir url kısaltıcısına sahip olmayı hiç düşündünüz mü? Hem daha profesyonel görünmek, hem de paylaşılan linklerinizin ne kadar tıklandığıyla ilgili anında raporlama almak hoş olurdu değil mi? YOURLS bunu sağlamamıza imkan veren bir proje.

yourls.org adresinden indirebileceğiniz “Your Own URL Shortener” (Senin URL Kısaltıcı’n) sloganlı php uygulamasını indirerek ilk adımı atabilirsiniz.

Gerekenler

 • Kısa bir domain adı (opsiyonel)
 • PHP’nin çalışabileceği Linux bir server
 • Url yönlendirebilmek için mod_rewrite desteği
 • Az biraz PHP bilgisi

Domain adı opsiyonel, çünkü direkt olarak sitenizin kurulu olduğu domainde de url kısaltıcınızı kurabilirsiniz. Tabii ki root dizinine değil. Örneğin siteadi.com/s/ dizinine YOURLS’u kurmak, root dizinine kurmaktan çok daha mantıklı. Çünkü yourls için o dizinde sadece kendi .htaccess dosyası bulunmalı. Yoksa işler içinden çıkılamayacak bir hal alabilir.

Kurulum

Kısa domaininize ya da kendi sitenizin root dışında kalan bir dizinine yourls’un dosyalarını (yourls klasörünü değil, içindeki klasör ve dosyaları) atın. Kısa linkleriniz için bir adet veritabanı oluşturun. Daha sonra user/config-sample.php dosyasını bir metin editöründe (notepad ya da notepad++ gibi bir program idealdir) açın ve aşağıda belirttiğim değişiklikleri yapın.

Config dosyası düzenlemesi

 • YOURLS_DB_USER
  Veritabanı (MYSQL) kullanıcı adınız. Veritabanınızı oluşturduktan sonra bir kullanıcıyı bu veritabanına eklemeyi ve tüm yetkileri vermeyi ihmal etmeyin.
 • YOURLS_DB_PASS
  Veritabanı kullanıcınızın şifresi. Merak etmeyin, bu tamamen güvenli.
 • YOURLS_DB_NAME
  Kurduğunuz veritabanının adı.
 • YOURLS_DB_HOST
  Genelde “localhost”tur ancak Natro gibi bazı hostinglerde değişebiliyor. localhost işe yaramıyorsa hosting’inizle görüşün.
 • YOURLS_DB_PREFIX
  WordPress’in veritabanı önekine benzer bir şey olarak düşünün. WordPress veritabanında (değiştirmediyseniz) her tablo varsayılan olarak “wp_” ile başlar. Yourls’da dakendi önekinizi oluşturabilirsiniz. Güvenlik için oldukça işe yarayan bir şey.
 • YOURLS_SITE
  Yourls’u kurduğunuz sitenin url’si. Örnek olarak “http://kisa.lt” ya da “http://doma.in” ya da “http://siteadi.com/s”.
 • YOURLS_HOURS_OFFSET
  Saat dilimi. Türkiye için ‘+2’ yazmanız yeterli.
 • YOURLS_PRIVATE
  Kısaltma servisinizi herkese açık, yani herkesin url kısaltabileceği bir şekilde mi, yoksa sadece size özel mi yapmak istediğinizi belirtir. true değeri sadece size özel, false değeri herkese açık yapar.
 • YOURLS_UNIQUE_URLS
  Bir uzun url için her seferinde yeni bir kısa link mi oluşturulsun, zaten oluşturulmuş olan kısa link mi dönsün? Varsayılan olarak kısa url’ler benzersiz uzun url’lere sahiptir.
 • YOURLS_COOKIEKEY
  Bu çerez anahtarını hatırlamak zorunda değilsiniz ve ne kadar karmaşık olursa o kadar işinize gelir. Örnek olarak “4#sGc9z0__YsJ3]U½” gibi bir şey yapabilirsiniz.
 • yourls_user_passwords
  Kısaltma servisinizi sadece size özel yaptıysanız, admin paneline girip url kısaltabilecek kullanıcı adı – şifre ‘leri buradan ilişkilendirilmiş dizi şeklinde ayarlayabilirsiniz. Örnek: ‘kullanici’ => ‘şifre’

Bu ayarları tamamen hallettikten sonra, dosyayı kaydedin ve adını config.php şeklinde değiştirin.
Son olarak belirlediginiz-site-adresi/admin adresine gidin ve işlem tamam.

Bir sonraki yazıda, PHP ile yeni url kısaltma servisinizden otomatik kısa linkler üretme ve sitenizdeki sayfalarda o sayfanın kısa url’sini göstermeyi anlattım. Görüşmek üzere.

Kendi URL Kısaltma Servisinizi Açın” için 3 yorum

  Author’s gravatar

  Hocam merhaba ben bunu yapmaya çalışacağım ama yapamazsam yardımcı olur musunuz, şimdiden teşekkür ederim :)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir