WordPress Kullanıcı Rollerini Düzenleme Eklentisi

Yükleniyor

Advanced Access Manager adındaki eklentiyle bugün tanıştım. Daha önceleri WordPress Role Manager adında (isimden pek emin değilim) bir eklentiye rastgelmiştim ancak şu an onu bulamadığım için diğer bloguma bu eklentiyi kurdum.

Eğer kullanıcıların kaydolarak içerik eklemesini istediğiniz bir blogunuz varsa bu eklenti bu konuda biçilmiş kaftan. Zira normal şartlarda “yazar” ya da “içerik sağlayıcı” olan kullanıcılar var olan yazıları silebileceği gibi, sunucuya dosya yükleyebiliyor, insana küfürler ettirebiliyordu. Ancak bu eklenti sayesinde kullanıcı rollerini düzenleyerek farklı isimler ve yetkiler verebilirsiniz.

Mesela ben Abone, Yazar, Editör, Yönetici ve Süper Yönetici olmak üzere 5 rol hazırladım. Süper Yöneticiyi ben değil eklenti hazırladı gerçi, olsun.

Eklentiyi Panelinizden eklentiler > Yeni Eklenti > arama kutusuna advanced access manager yazarak bulup kurabilir, ya da buradan indirip FTP’ye yükleyerek kurabilirsiniz.

Nasıl eklenti kurulacağını bilmiyorsanız, Ertuğrul Sağlam’ın şu makalesi size detaylı bir şekilde yardımcı olacaktır: WordPress Eklenti Kurmak Tüm Ayrıntılarıyla – Rooteto.com

Tavsiyem,

Abonelere sadece okuma (read) ve yorum cevaplama (reply comment) yetkisi verin.

Yazarlara Delete Posts, Edit Posts, Publish Posts ve Read yetkisi verin (sadece kendi yazılarını düzenlemelerini, silmelerini sağlar) Ayrıca Reply Comment (yorum cevaplama) yetkisi de verin.

Aman dikkat: Upload Files yetkisini vereyim demeyin. Deneyimsiz bir yazar sitenizi telef etmesin.

Editöre ise, yazar yetkilerinden ayrıca başkalarının makalelerini silebilme, düzenleyebilme yetkisinin yanında yorum onaylama, cevaplama, silme, yorumu spam olarak işaretleme yetkisi verebilirsiniz. Dosya yükleme ve tema dosyalarını düzenleme/silme gibi yetkileri tekrar söylüyorum, kesinlikle vermeyin.

Yöneticiye ise tüm yetkileri verebilirsiniz. Ancak bir kullanıcıyı yönetici veya editör olarak yetkilendirmeden önce mümkünse üç-beş kere düşünün derim.

Bir başka makalede görüşmek üzere.

Bir önceki makalemde Blogunuzu sosyal medyada nasıl öne çıkarabileceğinizi anlatmıştım. Ayrıca daha önceleri ise Google’ın site hızınızı ölçmesini ve sitenizi hızlandıracak öneriler sunmasını sağlayan Google hizmetini anlatmıştım.

WordPress Kullanıcı Rollerini Düzenleme Eklentisi” için 1 yorum

    Author’s gravatar

    Makale için teşekkürler, gerçekten yeterince bilgilendirici. Neredeyse 3 saattir internette bu konuyla alakalı araştırıyorum ama en sonunda burada buldum. Çok teşekkür ederim. Paylaştığınız bilgiler gerçekten işimi görecek.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir