WordPress Resim İsimleri Probleminin Çözümü

Yükleniyor

Resimlerinizin başında “grey” ya da 1×1.trans ya da bambaşka ve saçmasapan şeyler yazıyorsa, bu makale bu sorununuza çözüm olabilir.

Sorun Neden Kaynaklanıyor?

Sorun sizde değil bende. Yok, pardon bende de değil, eklentilerinizden birinde. Lazy Load, jquery lazy load ya da o tarz bir eklenti kullanıyorsanız, o eklenti resim isimlerinizi değiştirir. Eh haliyle de Pinterest’te vs. paylaşırken resim isminiz “grey Resim İsmi” ya da “1×1.trans Resim İsmi” falan olur.

Peki Ne Yapacağız?

Çözüm o kadar da zor değil. İki adımda kurtulacaksınız.

Adım 1:

Öncelikle WordPress yönetim panelinizden Eklentiler > Editör’e girin. Sağ üst köşede sorun çıkaran eklentinizi seçin. Ardından “Seç” butonuna basın. Bastınız mı? Heh, şimdi eklentinizin kodları arasında, resimlerinizi paylaşırken resim isminin başında yazan kelimeyi aratın (örn: grey, 1×1.trans).  Şöyle bir koda denk geleceksiniz:

$class_attr . ‘src=”‘ . plugins_url(‘/images/grey.gif’, __FILE__)

Bu üstteki kod WordPress’in jQuery lazy load plugin adlı eklentisinde geçen kod. Farklı lazy load eklentileri farklı isimde gif dosyası kullanıyor olabilir. Velhasıl sonuç olarak burada grey ya da 1×1.trans yazısını boşluk ( ) ile değiştirin.

Adım 2:

FileZilla ya da başka bir FTP aracı ile sitenizin FTP’sine bağlanın. public_html/wp-content/plugins/eklenti-adı/images’a gidin. Orada az önce Eklenti Editör’ünde adını değiştirdiğiniz isimde bir gif dosyası olacak. Onun adını da ” .gif” ([boşluk].gif) şeklinde değiştirin.

 

Her şey tamam. Umarım faydalı bir yazı olmuştur :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir