XML-RPC Nedir?

Yükleniyor

Öncelikle XML ve RPC’yi teker teker tanımlayalım:

XML: “eXtensible Markup Language yani Genişletililebilir İşaretleme Dili, text tabanlı bir markup dilidir ve data alış verişinde kullanılan bir standardtır” – rssnedir.com

RPC: “Remote Procedure Call yani Uzaktan Yordam Çağrısı, bir diğer adres uzay üzerinde programcı açıkça bu uzaktan etkileşim detayları kodlama olmadan çalıştırmak için bir alt yordam veya prosedürü sağlayan bilgisayar programına izin veren süreçler arası iletişim teknolojisidir” – Vikipedi

Vikipedi’nin açıklaması biraz karmaşık. Ancak RPC’yi televizyonunuzun uzaktan kumandası olarak düşünebilirsiniz. Televizyonunuzun üzerindeki düğmeler yerine kumandanızdaki düğmeleri kullanırsınız ve aynı işlemi televizyondan uzakta yapabilirsiniz.

XML-RPC?

XML-RPC bu uzaktan yordam işleminin XML dilinde gerçekleşen halidir. Örneğin http://1fincan.com/xmlrpc.php dosyası sayesinde sitenin yönetim paneline girmeden cep telefonumdan, bunun için geliştirilen masaüstü programından siteye makale yollayıp yorumları onaylayabiliyorum.

XMLRPC’yi WordPress’te etkinleştirmek

WordPress 3.5’ten itibarent varsayılan olarak WordPress’te XMLRPC etkindir. Ancak daha önceki WordPress sürümlerinde Ayarlar > Yazma kısmından bunu etkinleştirmeniz gerekirdi.

Güvenli mi?

XMLRPC sıradan WordPress yönetim paneli kadar güvenlidir. XMLRPC’nin kullanılması için tıpkı yönetim panelinizde olduğu gibi bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç vardır. Böylelikle blogunuza yazma yetkisi olmayanlar XMLRPC’yi kullanamazlar.

Windows Mobile kullanıyorsanız bu makaledeki uygulama XMLRPC kullanarak blogunuzu güncellemenizi sağlar.

Windows Mobile için Writer indir: tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir