Real Madrid – Galatasaray Maç Öncesi Yorumu

Yükleniyor

Bu sene Galatasaray, Avrupa’da ülkemizi başarıyla temsil eden takımlarımızdan biri. Drogba ve Sneijder ile kadrosunu güçlendiren Galatasaray, Schalke’yi eleyerek büyük bir başarıya imza attı.

Çeyrek finaldeki rakibimiz Real Madrid. Şüphesiz, zor bir eşleşme olacak. Fakat, şampiyonlar liginde özellikle gruptan çıktıktan sonra kolay rakip yok. Yine de Madrid yerine Malaga veya PSG’den biriyle eşleşmiş olsaydık eleme şansımız daha yüksek olabilirdi.

Ama bu çeyrek final kuraları futbol severlerde ister istemez bir şüphe uyandırdı.Barcelona, Münih, Madrid, Dortmund gibi güçlü takımlar birbirleriyle eşleşmedi.

Real Madrid eşleşmenin ağır basan tarafı.Kesinlikle, iki maçın da favorisi.Ama bilindiği üzere, hiçbir takım yenilmez değil.Galatasaray bunu daha önce ispatlamış ve bu gururu bize yaşatmış bir takım.İlk maç Bernabeu’da.

Mourinho, Galatasaray’ı ne kadar ciddiye aldıklarını Kayseri’ye maçı izlemeye gelerek gösterdi.Şüphesiz, bu eşleşmeye sevinmişlerdir.Fakat bizi ciddiye almaları gerektiğini biliyorlar.

Galatasaray’ın en büyük avantajı, üzerlerinde herhangi bir baskının olmayacağıdır. Kimse “Real Madrid’e nasıl elenirsin?” demez. Amaç gruptan çıkmaktı, bu başarıldı ve çeyrek finale kadar gelindi. En büyük dezavantajı ise, Şampiyonlar Ligi’nin rakibin son şansı olması. Ligde formalite maçları oynuyorlar. Şampiyonluğu, ezeli rakip Barcelona’ya kaptırdılar.

Madrid gibi bir takımda, ikincilik her zaman başarısızlıktır. Bu yüzden, tek hedefleri şampiyonlar ligi kupası.Galatasaray’ı ciddiye almalarının en önemli nedeni bu. Kral kupasında finale kalmaları, kupayı alsalar bile taraftarı tatmin etmeyecektir. Mourinho daha önce İnter, Porto ve Chelsea ile bu başarıyı tekrarlamıştı. Başında bulunduğu takımlara ne derecede katkıda bulunduğu bu başarılarıyla belli oluyor.

Maça gelecek olursak, buradaki maç olsun, Bernabeu’daki maç olsun savunma yaparak Madrid’e karşı kazanamayız. Sırf defans yaparak, olumlu sonuç almamız oldukça zor. Başta Ronaldo olmak üzere, o kadar kaliteli ayaklar var ki kilidi mutlaka açacaklardır. Önemli olan ataklara karşılık verebilmek, istediklerimizi sahaya yansıtabilmek.

Madrid, çok gol atan bir takım olsa da, gol de yiyor. Oradaki maçta gol veya goller bularak, en azından şansımızı buradaki maça taşımamız lazım. Eğer tur şansımızı buraya taşıyabilirsek, bilinçsizce hücum yapmadan akıllıca oynamalıyız.Madrid’in nasıl bir kontra atak takımı olduğunu, Barcelona maçlarından hatırlıyoruz.

Sonuç olarak, elenirsek süpriz olmaz.Ama elersek, dünyada adımızdan bir kez daha söz ettirme şansını yakalarız.Yenilmeyecek takım yok, yeter ki en az rakip takım kadar mücadele edelim ve top bizi sevsin.

Bunların yanı sıra, en önemli konulardan biri, Galatasaray’ın Madrid maçı öncesi Mersin ile oynayacağı maçın ertelenmesi için TFF’ye yaptığı başvurudur. Madrid gibi takımlar için, senede 65-70 maç yapmak pek sorun teşkil etmiyor. Ama biz Türk takımları için, bu çok ciddi bir sorun. Bu nedenle, TFF’nin vereceği karar, Galatasaray’ın tur şansı açısından önemli bir faktör.

Real Madrid – Galatasaray Maç Öncesi Yorumu” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir