Schumacher iyileşiyor

Yükleniyor

 

Diyor ki haber ‘Dünya en sıcak’ Haziran’ı yaşadı. Ben bu dünyada yaşamıyorum diyesi geliyor insanın. İstanbul için konuşacak olursak bırakın sıcaktan bunalmayı şemsiye elinden düşmedi İstanbullu’nun diyebiliriz. Özellikle Haziran ayında yağan yağmurlar serin hava o kadar etkili oluyordu ki  çoğu kere ‘ Bir güneş çıksa da kemiklerimiz ısınsa’ diyen vatandaşların sayısı hiç de az değildi. Hele hele iş hayatında  kapalı ortam da çalışmak zorunda olanlar güneşe hasret kaldı denilse yeridir. Klimalarla soğutulan mekanlarda kemiklerine kadar üşüyen insanlar d vitamini ihtiyacı için bulabildiği ilk arada kendini dışarı attı. Güneş ışınları vücuduna ulaşınca kendisinin aslında ne kadar da tabiata ait olduğunu bir kere daha idrak etti. Akıllı binalarda bu gidişle aklı çıkacaktı. Ne diyordu eskilerimiz ‘güneş girmeyen yere doktor girer’. Habere dönecek olursak, en sıcak Haziran meselesine yani.  Dünya Meteoroloji örgütünün açıklamasına dayanılarak yapılmış haber. Geçen Haziran ayında sıcaklık 20. yy ortalaması olan 15.5 derecenin üzerine çıkmış. Haberin bilimsel dayanağı var anlayacağınız. Ne diyelim, güneş dünyayı kavururken Türkiye bir gölge buldu galiba!

Gönül isterdi ki son dakika spor haberleri kapsamında şöyle bir alt yazı geçsin!  Son dakika..Son dakika..”Formula 1 pilotu Schumacher hayata döndü!” Fransa Alpleri’nde aylar önce kayak yaparken  düşen ve başını kayaya çarpan ünlü rallici henüz ayağa kalkamadı. Büyük bir titizlikle tedavisi sürdürülen Schumacher ayağa kalkamadı ama kendisiyle ilgili önemli bir gelişme İngiliz basını aracılığıyla duyuruldu.  Schumacher, ailesinin sorularına gözkapaklarını oynatarak cevap veriyor. Alman sürücü bu gelişmeden bir süre sonra  elektronik sandalyede dik oturabilecek. Bir sonraki tedavi aşaması ise evinde gerçekleşebilecek.

Schumacher’in başına gelenler, spor salonunda sauna çıkışında Kenan Işık’ın da başına gelmişti. O da başına aldığı darbeyle beyin kanaması geçirmiş ve bitkisel hayata girmişti. Bunun sonucunda aylardır tedavisi sürüyor ünlü tiyatrocunun. Son güncel haberlerde onun da adı geçiyor sıkça. Bunlardan bir tanesi Haldun Dormen’in kendisiyle ilgili yaptığı açıklama oldu. “Kenan Işık’ı hastanede her gün ziyaret ediyorum iyileşmesi mümkün değil” türünden bir açıklama yapan Dormen’e tepki geldi. Kenan Işık’ın eşi Beril Işık bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti.