Her şeyiyle Crysis 3 İnceleme

Yükleniyor

Hacı abi listen to me

“Dünya üzerindeki en muazzam şehir şimdi ormana dönüşmüş ve yıkıntılar içinde. Bizi insanlığın iyiliği için buradan kapı dışarı ettiler. Ama sefler hala burada. Yapacak tek bir şey kaldı. Hepsini avla ve şehri geri al!”
İşte bu sözleri içeren videonun yayınlanmasının ardından Crysis 3 haberi piyasaya bomba gibi düştü. Ardından pek çok trailer yayınlandı tabi fakat bizleri merak duygusu ve zihnimizi de meşgul eden sorular kapladı.Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Crysis 3 multiplayer betasını deneme imkanı bulduk ve sizler için inceledik. Öncelikle sizlere şunu diyorum ki: “Bu sefer gerçekten olmuş.”

Atın intikamı

Hadi hep beraber geçmişe gidip Crysis’i hatırlayalım. Crysis 2008 yılında Cevat Yerli, Faruk Yerli ve Avni Yerli önderliğinde çıktı. Zamanının, çıtası en yüksek oyunlarından biriydi hatta ta kendisiydi. Gerek grafiksel anlamda gerek atmosfer bâbında oldukça doyurucuydu ve bir dönem pc oyuncularının kendi öz bilgisayarlarına ana avrat sövmelerine sebep oldu. Çünkü ciddi anlamda yüksek grafiğe sahipti ve sıradan ekran kartlarının bunları kaldırması çok zordu. Oyun 2020 yılında Kuzey Kore sahili yakınlarında Lingshan (nası bi ada lan bu?) Adalar’ında bir grup bilim adamının uzay mekiği keşfetmesiyle başlamıştı. Raptor ekibinin keşif ve sızma amacıyla Lingshan Adaları’na gelmesiyle işler daha da karışmış Korelilerle çatışırken karşımıza hiç beklenmedik misafirler olan uzaylılar çıkmış neye uğradığımızı şaşırmıştık. Ağırlıklı olarak Prophet , Nomad ve Psycho karakterlerinin etrafında geçen oyunda Prophet’in tuhaf tavırları,uzaylılar tarafından kaçırılması,hiçbir şey olmamış gibi geri dönmesi ve hatta elinde uzaylılara ait bir silah bulunması belki de bir şeylerin habercisiydi.Nitekim beklentilerimiz doğru çıkmış Crysis 2 oyununda Prophet’in aslında bir şeyler sakladığını ve hatta ondan da bir şeyler saklandığını görmüştük.Crysis 2 tam 3 sene sonra yani 2011 yılında piyasaya sürüldü.Crysis’de büyüleyici atmosferin kaynağı olan orman teması bu oyunda yerini yıkık dökük çarpık çurpuk kentleşmeye maruz kalan New York şehrine bırakmış, Prophet ise uzaylı istilasının ortasında Alcatraz ile beraber şehri savunmaya çalışmıştı.Peki oldu mu? Tabi ki hayır,zaten Crytek bu oyunun bir üçleme olacağı(sonradan üçlemeyle sınırlı kalmayacaklarını belirttiler) hakkında açıklama yapmıştı fakat biz bu yeni oyunun (Crysis 3) nerede geçeceğini bilmiyorduk.Crysis 3, Crysis 2’den 24 yıl sonra yani 2047 yılında geçiyor. Crytek muhtemelen oyuncuların şikayetini dikkate almış ve jungle-şehir temasını birlikte sunmuş.Eee cangılda hayat basit değil binalar eskimiş, çürümüş,yosun tutmuş bu koca şehre artık orman hakim olmuş.Bir de nanokubbe (Nanodome) var. Nanokubbe Cell Corporation tarafından uzaylıların New York dışına çıkmalarını engellemek için yapıldığı söylense de Prophet, Cell Corporation’ ın Nanodome içerisinde dünyayı ele geçirmek için teknoloji geliştirdiğini öngörür. Senaryo bu kez Prophet’in etrafında gelişecek. Prophet bu defa intikam için savaşacaktır.Oyuna ilk oyundan tanıdığımız Psycho da dahil oluyor bunu belirteyim muhtemelen bize büyük yardımları dokunacaktır.

Mızıkçılık yapmayın adam olun adam!

Peki bu kadar şey anlattın “e biz zaten bunları biliyoruz” diyen olacaktır. Olsun azizim konuya baştan daldım ki eksik gedik olmasın. Oyunun çıkış tarihi giderek yaklaşırken yaklaşık 1 hafta önce yayınlanan açık betayı sizler için inceledik. Aşağıda eklediğim trailer oyunun multiplayer moduna ait. Tabi ki bu videoda yayınlanan bölümler beta sürümü için geçerli değil.

Oyunun beta sürümünde 2 farklı bölüm ve 2 farklı mod var. Crytek en baştan beri gizlilikle alakalı çok sayıda video yayınladı. Beta sürümünü oynadığımızda neden bu kadar üstüne düşüldüğü çok belli oldu. Öncelikle sizlere hunter modundan bahsetmek istiyorum. Hunter modu tamamen gizliliğe dayalı av-avcı ilişkisini çok iyi anlatan atmosfere sahip bir mod. Nanosuit kostümünüzle beraber oyun içinde tamamen görünmez olarak bir yay ve ok eşliğinde Cell askerlerini avlayabiliyorsunuz. Bu modda avcıların görünmezlikle ilgili herhangi bir sınırlamaları yok. ”Enerjim bitiyor” gibi serzenişlere kapılmadan Cell askerlerine karşı mücadele edebiliyorsunuz. Üstelik avcıların, Cell askerlerinin yerlerini gösteren radarları da mevcut. Yani tamamen modun adını birebir yansıtıyorsunuz. Peki bu durumda Cell askerlerinin hiç mi şansı yok? Yaklaşık 15 saat oynadığım beta sürümünde genellikle hep Cell askeri oldum zira seçim bana ait değildi. Başlarda kolay bir av olmama rağmen bölümlerin avantajlarını kullanarak karşı tarafa ciddi zayiat verdik takımımla. Eğer bahar kelebeği gibi ortalarda dolanırsanız patates olmanız işten bile değil.Avcılar ne kadar gizliyse siz de o kadar gizli olmalısınız. Zaten elinizde onların görünmezliklerini kısa süre de olsa bloke eden bir bombanız ve Typhoon adlı silahınız mevcut. Şartlar büyük ölçüde eşit neden böyle düşündüğümü Typhoon adlı silahı kullandığınızda anlayacaksınız. Saniyede 500 mermi atan bu silahın karşısında kimsenin şansı yok. Eğer 2 dakika gibi bir sürede Cell askerlerinin tamamı yok edilemezse oyunu Cell askerleri kazanıyor ki genelde tamamen yok etmek mümkün olmuyor. Bu 2 dakika içinde ölürseniz kalan sürede yaşamınıza Hunter olarak devam ediyorsunuz. Benim tavsiyem uzak mesafelerden yay ve okunuzu verimli kullanmanız.2 çeşit ok kullanabiliyorsunuz: Tek atışla rakibinizi alt edebileceğiniz klasik ok veya patlayıcı oklar emrinize amade. Hunter modunu “Museum” ve “Airport” olmak üzere 2 farklı bölümde oynayabiliyorsunuz.

Tayfun 20’lik boruyu getir kavga var!

Hep hunter modundan bahsettik ama Crash site adlı ölümüne kapıştığımız moda hiç değinmedik. Crash site,2 takımın da nanosuit ve çeşitli silah seçenekleriyle mücadele ettiği bir mod. Bu modda her takımın nefsi müdafaa ettiği bir bölgesi var. Rakip takım bu bölgeyi ele geçirmeye ve haliyle sizi yok etmeye çalışıyor. Bu modda silahlar konuşuyor desek yeridir.Oyunda bize 2. oyundan tanıdığımız Scarab, pompalı silahımız Jackal,sniperımız Dsg-1, ağır silahımız Mk.60 ve Crysis 2 oyunundan tanıdığımız sabitlenmiş ağır silahımız Hmg bize eşlik ediyor (oyunda kesinlikle çok işimize yarıyor). Ayrıca uzaylılara ait X-pac ve Ceph plasma silahları da haritanın farklı bölgelerinde karşımıza çıkıyor. Ayrıca silahlarımızı çok detaylı olmasa da ufak tefek upgrade edebiliyoruz.

Bitiriyoruz…

Tüm bunlara ilave olarak oyundan aldığımız deneyim puanları yeni özelliklerin açılmasını sağlıyor. Crytek bu betayla uzun yol katetmişe benziyor.Grafiksel anlamda çıtayı yükseltmiş optimizasyon da oldukça iyi. Bilgisayarımda ufak tefek kasılmalar meydana geldi ama bunların ekran kartından değil de bağlantımdan meydana geldiğini düşünüyorum. Ayrıca sizlere tekrardan Crytek’in Crysis 3 için yayınladığı resmi sistem gereksinimlerini yazıyorum

Crysis 3 gereksinimleri (minimum)

• CPU: 2.8 GHz dual core processor, Intel Core 2 Duo or AMD Phenom X2 or better
• RAM: 2GB
• Graphics: DirectX 10 graphics card with 1 GB RAM, Nvidia 400-series or AMD Radeon 5000-series.
• Operating system: Windows Vista
• DirectX 9c sound card
• 16 GB free hard drive space

Crysis 3 sistem gereksinimleri (önerilen)

• CPU: 2.4 GHz quad core processor, Intel Core i5 or better
• RAM: 2GB (4 GB for 64-bit operating systems)
• Graphics: DirectX 11 compatible video card with 1GB RAM, Nvidia GTX 500-series or AMD 6000-series or better.
• Operating system: Windows 7, Win 7 64-bit is preferred
• DirectX 9c sound card, dedicated audio card is preferred
• 16 GB free hard drive space

Oyun içi ekran görüntüleri