Watch Dogs (Ön İnceleme)

Yükleniyor

Watch Dogs,Ubisoft’un E3 2012 basın konferansında duyurduğu taktiksel gizlilik ve survival ögelerini içeren açık dünya bir oyun.
Oyun, Chicago şehrinde geçiyor. Chicago dünyanın en modern ve en büyük metropollerinden biri.Şehir suç ve yozlaşma sorunlarının da fazla olduğu bir yer. Bu nedenle şehirde 10.000’den fazla güvenlik kamerası bulunuyor. Ubisoft, Chicago’nun bu özellikleri nedeniyle Watch Dogs’a en uygun şehir olacağını düşünerek oyun için Chicago’yu kullanmış.Bu oyunda teknoloji bizim emrimize amade.Oyun aslında teknolojinin toplum üzerindeki etkilerini de görmemizi sağlıyor.

Oyunda bizim silahımız şehir.Temel görevimiz şehri kullanarak oyuna kendi adaletimizi getirmek.Evet düşününce “nasıl bir adalet anlayışı?” sorusu aklımıza geliyor.Ama zaten ana karakterimiz Aiden Pearce bir anti kahraman.

Aiden pearce,39 yaşında ,irlanda doğumlu,bilgisayar korsanlığı ve ruhsatsız silah bulundurmaktan dolayı 11 ay hapis yatmış ama aslında herkes gibi sıradan bir insan ve aile babası.Peki onu bu yola iten sebep ne diye düşünecek olursak hikayenin çıkışına gitmemiz gerekir.2003 yılında Amerika’nın kuzey doğusunu ve Kanada’nın Ontario bölgesini kapsayan büyük çaplı bir elektrik kesintisi Watch Dogs’un arka planındaki sernayosunu oluşturuyor.Ülkenin önemli elektrik dağıtıcılarından birinin bilgisayar sistemindeki bir hatadan kaynaklanan bu kesinti yüzünden New York, Toronto ve Detroit başta olmak üzere pek çok şehir iki gün boyunca elektriksiz kalmış ve hayat tamamen durmuş.Bu hikayenin çıkış noktası fakat hikaye oyun için değiştirilmiş.Bu kesintiye bilgisayar hatası değil bir hacker sebep oluyor oyunda.

New York’un güç şebekesine sızdırılan bir virüs geniş çaplı bir güç kaybına neden oluyor ve bunun sonucunda da yüzlerce insan yaralanıyor ve hatta bazı insanlar hayatını kaybediyor.

Fakat bu olaya farklı bir yönden bakan büyük şirketler tek bir arızanın bütün sistemi nasıl çökerttiğini, her şeyin aslında birbirine ne kadar bağlı olduğunu fark ediyorlar ve bir araya gelerek yeni bir sistem oluşturuyorlar.Bu sistemin adı “CtOS” yani “Central Operating System / Merkezi İşletim Sistemi”.Bu sistem sayesinde güvenlik kameraları, trafik lambaları, cep telefonları ve daha birçok elektronik cihaz tek bir merkezden yönetiliyor. Bu sayede firmalar insanlar hakkında pek çok bilgiye ulaşıyor.Bilgileri,izlendiklerinden haberleri olmayan insanlara ürün satmak ve dünya görüşlerini etkilemek için kullanmaya başlıyorlar ve yazının başında bahsettiğim teknolojinin toplum üzerindeki etkileri bu noktada ortaya çıkıyor.Aiden Pearce ve ailesi geçmişte defalarca saldırıya ve haksızlığa uğramış.Bunlar yetmezmiş gibi üstüne saldırganların ceza almaması da tuz biber oluyor diyebiliriz.Aiden Pearce bu duruma el koyuyor ve elindeki “profiler” adlı cihazla şehrin birbiriyle bağlantılı bütün elektronik ağını istediği zaman kontrol altına alabiliyor.

Chicago sokaklarında şiddet çoğu zaman şiddetle cevaplanır.Aiden yetenekli bir hacker olduğu kadar Chicago sokaklarında büyüdüğü için silah kullanabiliyor iyi dövüşebiliyor ve iyi araba kullanabiliyor.Oyunda 30’dan fazla geleneksel silah mevcut.Bunların yanı sıra Ubisoft Montreal ve ödüllü geliştirici Ubisoft Reflections bizlere beygir dolu bir araç paketi sağlamış.Oyunda bulunun 65’ten fazla araçla Chicago’nun geniş ve karmaşık yollarını keşfedecek ve tıpkı gta gibi serbest bir oynanışa sahip olacağız.

Watch Dogs, 22 Kasım tarihinde PC, Wii U günümüz konsollar ve yeni nesil konsollar için piyasaya çıkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir