Facebook Lite: Daha hafif, daha hızlı bir Facebook

Yükleniyor

Facebook Lite
Facebook, yılda bir telefonunu yenilemek istemeyen benim gibi kullanıcılarını ve muhtemelen özellikle Afrika’daki dar gelirli ve kısıtlı internet bağlantısına sahip kitleyi düşünerek basitleştirilmiş ve çok daha hafif bir uygulamayı test edilmeye sundu: Facebook Lite.

Facebook Lite
Sadece 252 KB boyutunda olan bu uygulama, “Abi Facebook çok alan kaplıyo yaa” diyenlerin de yüzünü güldüreceğe benziyor. 2G bağlantılarda hızlıca çalışması uygulamanın birinci hedefi olsa gerek. Bu hedef doğrultusunda da uygulamada kullanılacak veriyi en aza indirmeye çalışmışlar.

Uygulama çoğunlukla WebView ile bize içerik sunuyor ve bildirimler için de push notifications kullanıyor. Yani “yarı native” bir uygulama.

Facebook Lite İndir

Facebook Lite Android 2.2 (Froyo) ve daha yeni Android sürümlerinde çalışıyor (Froyo’da bizzat test ettim). İndirmek için birkaç seçeneğiniz var:

Google Play’den indir: Facebook Lite’ı İndir (Google Play)

Google Play uygulamanız yoksa:
DropBox’dan İndir: Facebook Lite’i indir (DropBox)
Google Drive’dan İndir: Facebook Lite’i indir (Google Drive)

Kapanış

Artık tarihi eser kıvamına gelmiş telefonları kullananlar olarak dernekleşmemizin, lobi faaliyetlerinde bulunarak büyük yazılım şirketlerine baskıda bulunmamızın zamanının geldiğini anlıyoruz. Bizler yeni telefonlar almak istemiyoruz, bizler modalaştırılmaya çalışılan “yenisi çıktı, hemen almalıyım” furyalarına kanmıyoruz ya da belki de basitçe fakiriz.

Şu an bu cümleyi güzel bir şekilde bağlayamıyorum ama haklıyız, kazanacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir