Android mi? iOS mu? Windows Phone mu?

Yükleniyor

Günümüzün en popüler mobil işletim sistemlerini Sercan Seyhan sizler için inceledi, karşılaştırdı.

İlk olarak bu 3 işletim sistemini karşılaştırmadan önce 3 ü hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

ANDROID: En çok kullanılan işletim sistemi. Akıllı cep telefonu pazarında 2013’ün verilerine göre pazarın %92 si Android telefonlarının elinde. Tabi bu kadar kullanılmasının sebebi Android’in kolay geliştirilebilir olması ve arkasında sağlam bir kurum olan Google’ın olması.

iOS: Apple’ın işletim sistemi olan iOS Android’den sonra en çok kullanılan işletim sistemi. Gerek şık şekliyle, gerek basit arayüzüyle ve bol uygulama barından AppleStore mağazası nedeniyle birçok kullanıcı için vazgeçilmez.

WINDOWS PHONE: Çoğunlukla Nokia ve HTC’nın kullanmaya başlamasıyla popülerleşen işletim sistemi, kullanıcılara internette gezinirken Internet Explorer sayesinde büyük kolaylıklar sağlıyor. Microsoft’un desteğini arkasına alan Nokia ve HTC, çıkardıkları Windows işletim sistemli telefonlarla pazar payını artırmakta.

Peki En İyisi Hangisi?

Bu 3 işletim sisteminin 3’ünün de kendine has avantaj ve dezavantajları mevcut.

ANDROID:

Avantajları: Geliştirilebilir ve kişileştirilebilir olması en büyük avantaj.

Dezavantajları:  En son çıkan Android telefonlarda bile telefonun kasması (donması), kendi kendine uygulama açması ve Android Market’teki (Google Play) uygulamaların virüs taramasından geçmeden paylaşılması en kötü tarafı.

İOS:

Avantajları: En büyük avantaj olarak Android gibi kasmaması (donmaması) sayılabilir.

Dezavantajları: Arayüzünün basit ve kişileştirilmemesi, internette sörf yaparken pilinin çabuk tükenmesi dezavantajları arasında sayılabilir.

WİNDOWS PHONE:

Avantajları: Akıllı telefonlar içinde çıkan en yeni işletm sistemi olan Windows Phone’un en büyük avantajı olarak kendisine has olan arayüzü sayılabilir.

Dezavantajları: Windows Phone Mağazası’ndaki uygulamalaların Google Play ve Apple AppStore’a göre az olması şimdilik en büyük dezavantajı.

PCWorld’ün Windows Phone 7, iOs ve Android karşılaştırması şu anki işletim sistemlerini olmasa da eski hallerinin durumunu gözler önüne seriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir