Google Analytics: ‘not provided’ Belirsizliği ve Çözümü

Yükleniyor

Eğer 1fincan.com gibi çok çeşitli konularda içeriğe sahip bir websiteniz varsa, hangi arama trafiğinin ne kadar ziyaretçi getirdiğini bilmeniz sizin için elbette ki çok önemli. Ziyaretçilerinizin Google’da ne arayarak size ulaştığını bilmek, size içeriğinizi belirlerken yol göstericilik yapar. Bunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ancak bazen Google Analytics’te “not provided” şeklinde izah edilmeyen, belirsizliğini koruyan ziyaretçi akışları olur. Bunların hangi arama sorgusuyla geldiklerini öğrenmeniz imkansız değil.

Bu belirsizliğin ve Google Analytics’deki ‘not provided’ cevabının nedeni, Google’da Google+ hesabıyla oturum açıp arama yapan insan evlatları nedeniyledir. Google, gizlilik politikası nedeniyle oturum açanların bilgilerini webmasterlardan gizliyor. Bu yazıya Google’da aratarak ulaştıysanız, siz de büyük ihtimalle benim Analytics hesabımda ‘not provided’ yaftası altında görüntüleneceksiniz mesela. Çünkü bunu aratıyorsanız bir websiteniz var demek ve websitesi olan bir insan evladının Google+ hesabı olmaması zor.

‘not provided’la yaftalanan ziyaretçiler benim gözümde oldukça kıymetlidir. Neden derseniz bu canlılar interneti nasıl kullanabileceğini bilen, kültürlü, caz müzik dinleyen, kemik çerçeveli gözlük takan insanlardır (abarttım). Reytinglerde Total değil, AB sınıfını simgeleyen güzel insanlardır. Bu insanlar genellikle bilişimle ilgili yazılarımı ziyaret ediyor. Benim fark ettiğim bu.

“Peki ne yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu ‘not provided’ yaftası taşıyan insanların hangi arama sorgusuyla geldiğini öğrenmeniz biraz zor. Ancak aramaları sonucunda hangi sayfayı açtıklarını öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Analytics’e giriş yapmadıysanız giriş yapın. Daha sonra sol sütundan Trafik Kaynakları’nı, daha soğru Genel Bakış’ı seçin. Karşınıza gelen ekranda kabak gibi görünen ve muhtemelen listenin en başında olan ‘not provided’a tıklayın.

Karşılaştığınız aşağıdaki ekranda İkincil Boyut’u “açılış sayfası” olarak seçin.

Böylelikle sitenize giren ne idüğü belirsiz ama bir o kadar da kıymetli ziyaretçilerin ne aradığını olmasa da, neye ulaştığını görebilirsiniz.

Google Analytics: ‘not provided’ Belirsizliği ve Çözümü” için 1 yorum

Bu içerik yoruma kapatıldı.