Google I/O 2015 Özeti: Android M, Google Wear ve dahası

Yükleniyor

Google I/O Keynote etkinliği canlı yayınını Google Türkiye Ofisi konferans salonunda izlemek adına erkenden biletimizi aldık. Etkinlik dün (28 Mayıs) yapıldı ve oldukça keyifliydi. Pizzalar yenildi, sohbetler edildi, San Fransisco’daki etkinlikteki GDG üyesi Tahsin Dane ile -ki kendisi bir Google Developer Expert– canlı bağlantı yapıldı ve nihayet YouTube üzerinden yayını izlemeye başladık.

Android M (Marshmallow? Milkshake? MEYBUZ?)

Android M
Google I/O’larındaki belki de en büyük heyecan, bir sonraki Android sürümüyle ilgili yenilikler ve bilgilendirmeler olsa gerek. Android M’de görünüm anlamında pek radikal bir değişme olmayacağı, Materyal Dizayn’ın devamına ilişkin ipuçları edindik. Yeni Android sürümünün kaliteye odaklandığını belirten David Burke, temel kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanıldığını dile getirdi.

Yeni App Permissions Sistemi

Android M uygulama izinleri
Artık daha basit ve işlevsel bir uygulama izinleri sistemiyle baş başa olacağız. Kullanıcının tüm uygulama izinlerini uygulamayı yüklerken vermesi gerekliliği yerine, sadece o izni ilk defa kullandığında kullanıcıya sorulması ve istenirse bu izinlerin kaldırılabilmesi sağlanmış.
Uygulama iznini sadece gerektiğinde verin
Artık belirli bir izni kullanan tüm uygulamaları görebileceğiniz ve bu izinleri düzenleyebileceğimiz gibi her uygulama güncelleyişimizde bu izinleri tekrar tekrar onaylamak zorunda kalmayacağız.

Doze: Daha uzun şarj süresi

Android M ile yeni bir güç tasarrufu modu, Doze hakkında da bilgi verildi. Artık cihazlar hareket sensörü sayesinde uzun bir süre hareketsizlik fark ettiği takdirde uyku moduna geçerek arkaplan senkronizasyonu gibi bataryayı sömüren işlemleri yapmayacak. Kısaca sen uyursan Android’in de uyur diyebiliriz.
Doze ile daha uzun şarj ömrü
Söylenilene göre Doze kullanan bir Nexus 9’un, Doze kullanmayan Nexus 9’a göre 2 kat pil ömrü varmış. Ayrıca Android artık USB-C’yi desteklemeye başlıyor ve bu sayede bir Android cihazıyla başka bir cihazınızı şarj edebileceğiz.
Android USB-C'yi desteklemeye başlıyor
“Kanka fazla şarjın var mı?” dönemi yakındır.

Yeni Fotoğraflar Uygulaması

HD kalitede sınırsız ve ücretsiz fotoğraf depolama hakkı sunan yeni Google Photos (Fotoğraflar) uygulaması artık Android, iOS ve web platformlarında kullanıma hazır.
Google Fotoğraflar uygulaması

Google Wear


Google Wear’ı mümkün olduğunca telefonumuzdan bağımsız çalışması yönünde geliştirdiklerini fark ediyoruz. GPS ve Wİ-Fİ desteği bunun bir kanıtı bence.

Ayrıca şu an 4 binden fazla sadece Google Wear için tasarlanmış uygulama mevcutmuş.

Emoji’ni Çiz

Google Wear’ın yeni versiyonuyla artık emojileri çizebilir ve bu çizdiğiniz şekli Google anlayarak uygun emoji’ye çevirebiliyor.
google wear emoji
Görsel kaynağı: redmondpie.com

Google Now artık çok daha zeki!

Google’ın kişisel asistanı Google Now artık diğer uygulamalar içerisinde de çalışarak ve içerik analizi yaparak çok daha bağlama uygun şekilde hizmet sunuyor.
Artık Google Now çalışan uygulamadaki verileri okuyarak daha zekice cevaplar veriyor
Sözgelimi etkinlik sırasında Google Now ürün direktörü bir Spotify’da bir Skrillex şarkısını çalarken Google Now’a şarkıcının ismini (Skrillex’in solisti kimdir şeklinde değil, “bu adamın adı ne?” gibi bir soru) sordu ve Google Now seri bir şekilde cevabı verdi.

Kapanış

Belirtmek istediğim bir şey var. Yayın -haliyle- İngilizce olduğundan ve şahsen İngilizcem muhteşem olmadığı için yayının ortalarına doğru beynim su kaynatmaya başladı. Bu nedenle yayından hatırladıklarım ve yabancı kaynaklardan derlediğim bilgileri sundum.

Özetin özetinin özeti: Android M ve Google Wear oldukça umut vaad ediyor, Google Photos şahane olmuş, Google Now akmış.

Eklemek istediğiniz görüş ve önerilerinizi yorum olarak eklemeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir